Strona główna  /  Miejsca  /  Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego

Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego

Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego

 

Wodna zapora im. Ignacego Mościckiego znajduje się w Bielsku-Białej na rzece Wapienica oraz potoku Barbara. Jest to ziemno-betonowa wodna zapora wybudowaną w latach 1929-1932. Zbiornik jaki powstał przez spiętrzenie wody to jezioro Wielka Łąka.

 

Zbiornik zapory im. Ignacego Mościckiego znajduje się w Dolinie Wapienicy. Jest otoczony z każdej strony wzniesieniami Beskidu Śląskiego. Po stronie zachodniej i północnej znajduje się: Palenica, Wysokie i Przykra, a od strony południowej i wschodu  góry: Stołów i Szyndzielnia.

W roku 1911 powstał budowlany projekt zapory w Wapienicy. Miał on rozwiązać problem zaopatrzenia w wodę rozwijającego się Bielska. Dopiero w 1929 roku miejska rada Bielska podjęła decyzję na powierzenie budowy zapory oddziałowi katowickiemu marki Dycherhoff und Widman z Drezna. Koszt budowy zapory wyniósł 13 mln obecnych złotych, co było równowartością nie daleko 2,6 mln dolarów. Zaporę oddano do użytku 26 czerwca 1932 r. i nazwano ją Zaporą im. Prezydenta Ignacego Mościckiego. W tamtych latach Zapora Wapienicka była jednym z najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów w Europie.

Długość zapory wynosi 309 m. Podwyższenie korony zapory w 1944 roku o 1 m, do obecnej wysokości 23 m, przyczyniło się do wzrostu pojemności zbiornika o ponad 100 tys m2. Obecnie zbiornik, mieszczący się na wysokości 478 m n.p.m., zawiera przestrzeń 24 ha, maksymalną głębokość 22 m i pojemność ok. 1,3 mln m2.

Brzegi zbiornika nie są dostępne ze względu na przeznaczenie (pobór wody do konsumpcyjnych celów). Natomiast zlewnie potoków: Wapienica, Barbara i Żydowskiego posiadają ścisłą strefę zabezpieczającą.

Woda mieszcząca się w zbiorniku pod względem chemiczno-fizycznym jak również bakteriologicznym odpowiada normom dla wód o I kategorii czystości. Stan ten obowiązuje od 1993 roku. Mieszczą się tutaj również stacje filtrów, które oczyszczają wodę dla komunalnych celów.

Dane techniczne zapory:

  • długość tamy - 309 m
  • wysokość tamy - 23 m
  • powierzchnia lustra wody - 24 ha
  • objętość - 1,3 mln m2 wody
  • powierzchnia zlewni - 10,76 km2

żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapora_w_Wapienicy_im._Ignacego_Mo%C5%9Bcickiego
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

hrobacza-ka

Hrobacza Łąka

sokolwka

Sokołówka

magurka-wilkowicka-1380894721

Magurka Wilkowicka