Strona główna  /  Wycieczki  /  Zamek w Żywcu

Zamek w Żywcu

Zamek w Żywcu

Trasa: Bielsko-Biała - Żywiec - Bielsko-Biała
Data: 05.05.2007
Uczestnicy: Stanley, Lowell

 

Wycieczka do nieodległego Żywca i miłe chwile spędzone na zwiedzaniu zamku oraz pięknego parku.

 

Historia zamku

 

Zamek zywiec

 

"Budowę Starego Zamku przypisuje się książętom oświęcimskim lub Mikołajowi Strzale h.Kotwicz (pierwsza połowa XV w.). Najstarsze gotyckie założenie składało się z : wieży mieszkalnej, drewnianych zabudowań otoczonych ziemnym wałem oraz płytkiej fosy. Za czasów panowania rodziny Komorowskich zamek uległ kilku poważnym zmianą. Pod koniec XVI w. budowla przeistoczyła się w obronna fortecę (czetry wieże mieszkalne z dziedzińcem po środku, obronne mury, baszty, fosa z mostem zwodzonym).W 2 poł. XVI w. średniowieczne zamczysko przeistoczyło się w renesansową rezydencję (krużganki, dachy z attykami i dekoracją sgraffito, nowa kamieniarka okien i portali). Wiek XVII oraz nowi właściciele - rodzina królewska dynastii Wazów - nie wnoszą poważniejszych zmian w architekturze budowli. Drugi okres świetności w historii zamku przypada na lata panowania w Żywcu rodu Wielopolskich.

Początek XVIII w. przyniósł decydujące zmiany w wyglądzie zamku i jego otoczenia. Dawny obronny zamek stał się rezydencją o charakterze pałacowym ( rozbudowa skrzydła południowego z reprezentacyjną klatką schodową, nowe barokowe elewacje, okna, wysokie dachy, portale, kaplica). Zmieniło się także otoczenie siedziby, od północnego zachodu stworzono dziedziniec otoczony oficynami, zabudową gospodarczą oraz od południa ogród włoski. Przebudowa zamku prowadzona przez Wielopolskich nie była ostatnią. Nowi właściciele - Habsburgowie - zmienili elewację zewnętrzną ( zachowana do dzisiaj,  w stylu historyzmu), której projekt wykonał Karol Pietschka. Po remoncie zamek został przeznaczony na siedzibę urzędów oraz na mieszkania urzędników dóbr żywieckich. Do 1939 r. zamek znajdował się w rękach Habsburgów. W okresie okupacji Niemcy zajęli pomieszczenia zamkowe na cały okres wojny. Po 1945 roku budynek stał się własnością miasta i przeznaczono go na mieszkania lokatorskie, archiwum, biura organizacji młodzieżowych, pracownie Domu Kultury, biura przedsiębiorstwa "Las" oraz bibliotekę miejską. W latach 1976 - 1989 władze miasta zdecydowały się na remont zamku. Wkrótce nastąpiło wykwaterowanie lokatorów, otwarcie kawiarni "Rycerska", remont oraz prace badawczo-naukowe. Na początku lat dziewięćdziesiątych administratorem Starego Zamku był Zespół Zamkowo-Parkowy, który prowadził działalność kulturalną, oświatową oraz wystawienniczą. W styczniu 2005r zamek stał się siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. Całkowity koszt remontu zamku wyniół 2719184.20zł."

 

 

Na dziedzińcu

 

Docieramy do pięknie wyremontowanego dziedzińca zamku. Zamek składa się z dwóch pięter ozdobionych barokowymi elewacjami. Będą w samym centrum dziedzińca, mozna poczuć klimat dawnych czasów.

 

 

Dziedziniec zamku w Żywcu

 

Dziedziniec zamku w Żywcu

Dziedziniec zamku

 

 

 

 

 

Muzeum w Żywcu

 

Jak zostało wspomniane wcześniej, że na terenie zamku funkcjonuje Muzeum Miejskiego.

Muzeum składa się z działów:

Archeologii,
Ochrony i Konserwacji Zbiorów,
Naukowo - Oświatowy,
Historii i Sztuki,Etnografii,
Przyrody,
Biblioteki.

Muzeum prowadzi wystawy stałe, jak również czasowe na terenie zamku. Do stałych ekspozcji zaliczamy wystawy:

Historia i tradycja miasta Żywca,
Kultura ludowa Żywiecczyzny,
Rzeźby i medale Stanisława Sikory (1911-2000),
Konfessaty Czyli Sądy, Wyroki i Tortury w Żywcu.

Więc na temat ekspozycji można dowiedzieć się na stronie muzeum.

 

 

Pałac Habsurgów w Żywcu

 

Pałac Habsurgów w Żywcu

 

W pobliżu starego zamku, wznosi się zbudowany przez Habsburgów klasycystyczny pałac. Nazywany nowym zamkiem, zaprojektowany z polecenia arcyksięcia Albrechta przez Karola Pietschkę, był kilkakrotnie przebudowywany. "Dziś w części budynku mieści się szkoła leśna, a pozostałe pomieszczenia pełnią funkcje reprezentacyjne - np. lustrzana sala balowa o doskonałej akustyce jest wykorzystywana jako sala koncertowa. W 2001 r. kilkupokojowy apartament udostępniono dawnej mieszkance pałacu, księżnej Alicji z Habsburgów. Osiemdziesięciokilkuletnia dziedziczka mieszka na stałe w Szwajcarii, przyjechała jednak na swą uroczystą intronizację i zapowiedziała przybycie w niedalekiej przyszłości do Żywca na dłużej".

 

 

Park Zamkowy w Żywcu

 

Park w Żywcu

 

Ten piękny park jest dawnym ogródem zamkowym o powierzchni około 26 ha. "Założony został włoską metodą", składał się w tamtych czasach z dwóch zespołów: jeden złożony z kwater, a drugi z regularnie posadzonych drzewostanów. "Przez pierwszy zespół przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku, z tego też okresu pochodzi altana zbudowana w formie Domku Chińskiego, z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich - Starykoń. Domek jest pozostałością dawnej architektury ogrodowej, murowany na rzucie ośmioboku i dwukondygnacyjny. Na przełomie XIX i XX wieku park o układzie geometrycznym został przekomponowany w duchu angielskich założeń krajobrazowych, wtedy to wspomniany Domek Chiński znalazł się na wyspie. W latach 1930-1936 wprowadzono nowe elementy dekoracyjne, które projektowała Angielka Brenda Colvin, a realizowała ogrodniczka Kit Beckh. Na osi głównej Pałacu powstała polana widokowa, założono okrągły basen z fontanną, pergole oraz półkoliste rozarium. Drewniane mostki nad kanałami zastąpiono kamiennymi, a na dziedzińcu zewnętrznym miedzy Pałacem Habsburgów, a Starym Zamkiem wybudowano ozdobną, kutą z żelaza studnię, którą wykonał rzemieślnik żywiecki Julian Rybarski". Na terenie parku można spotkać mnóstwo kaczek, wiewiórek i innych zwierząt "parkowych".

 

Domek Chiński

Domek Chiński


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


zamek-w-mosznej

Zamek w Mosznej

palac-w-krowiarkach

Pałac w Krowiarkach

zamek-orawski

Zamek Orawski

mirow-i-bobolice

Mirów i Bobolice