Strona główna  /  Miejsca  /  Siwa Przełęcz

Siwa Przełęcz

Siwa Przełęcz

 

Siwa Przełęcz jest to niewielkich rozmiarów przełęcz przełęcz w grzbiecie Ornaku między jego ostatnim w stronę południową szczytem ? Kotłową Czubą (1840 m) a granią Siwych Turni w Tatrach Zachodnich. Przełęcz znajduje się na wysokości 1812 m n.p.m. i posiada postać długiego, porośniętego trawą grzbietu. Dzieli ona Dolinę Pyszniańską (górne odgałęzienie Doliny Kościeliskiej) od Doliny Starorobociańskiej (górne odgałęzienie Doliny Chochołowskiej). Z przełęczy i całego grzbietu Ornaku możemy podziwiać obszerne widoki, zarówno na Tatry Wysokie, a także Zachodnie. Szczególnie okazale prezentuje się stąd Kamienista, Błyszcz z Bystrą i Starorobociański Wierch. Jest to też fantastyczne miejsce do podziwiania niedostępnych dla turystów rejonów Doliny Pyszniańskiej i Tomanowej. Możemy zobaczyć Smreczyński Staw. Poniżej przełęczy, na wschodnich stokach Ornaku dostrzec można niewielkie Siwe Stawki, znajdujące się w Siwej Kotlince.

 

Obszar przełęczy porasta niewysoka murawa z z sitem skuciną, jakiego rudziejące pędy barwią już w połowie lata stoki na kolor czerwonawy. W murawie kwitną liczne gatunki granitolubnych roślin alpejskich, np. dzwonek alpejski, kuklik górski. Rejon przełęczy i całe stoki Ornaku były niegdyś wypasane. Pojawiające się po zaprzestaniu wypasu kępy kosodrzewiny sugerują, że wkrótce cały ten obszar straci charakter górskiej hali i stanie się piętrem kosówki.

szlak turystyczny czarny – czarny szlak na przełęcz, prowadzący z Doliny Chochołowskiej (początek przy leśniczówce) Doliną Starorobociańską przez Starorobociańską Polanę, Starorobociańską Rówień i Żleb pod Pyszną. Czas przejścia: 2:30 h, ↓ 2 h

szlak turystyczny zielony – zielony szlak biegnący z Iwaniackiej Przełęczy przez cały grzbiet Ornaku, Siwą Przełęcz i Siwe Turnie na przełęcz Liliowy Karb.

  • Czas przejścia z Iwaniackiej Przełęczy na Siwą Przełęcz: 2 h, z powrotem 1:40 h
  • Czas przejścia z Siwej Przełęczy na Liliowy Karb: 20 min, ↓ 15 min

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-bialej-wody

Dolina Białej Wody

wodogrzmoty-mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

parking-siwa-polana

Parking Siwa Polana

parking-palenica-bialczanska

Parking Palenica Białczańska