Strona główna  /  Miejsca  /  Siwa Polana

Siwa Polana

Siwa Polana

 

Siwa Polana znajduje się na wysokości 910?935 m n.p.m. śródleśna polana u wylotu Doliny Chochołowskiej, na obrzeżu Tatr Zachodnich.

 

Znajduje się  w odległości 1 km od skrzyżowania dróg, przez które biegnie droga Zakopane – Witów – Czarny Dunajec. Od skrzyżowania do polany  wiedzie asfaltowa droga. W pobliżu drogi znajdują się domy z noclegami dla turystów, gazdówka. Na polanie wiosną zakwitają krokusy, a jesienią zimowit jesienny. Siwa Polana jest najniższym miejscem, gdzie naturalnie występuje bardzo rzadko spotykana i piękna roślina tatrzańska – pełnik siedmiogrodzki. Na południowym końcu polany, przy drodze skałka i pamiątkowy nagrobek w miejscu, gdzie 27 grudnia 1939 r. gestapo rozstrzelało 9 Polaków.

Siwa Polana, kiedyś koszona i intensywnie wypasana, dzisiaj jest w dalszym ciągu użytkowana pastersko, prowadzi się tutaj kulturowy wypas owiec i bydła, można zakupić oscypki i bundz. Znajduje się na niej parę stylowych szałasów, bacówka i dom mieszkalny i zabudowania gospodarcze. Jest punktem startowym  zwiedzania Doliny Chochołowskiej. Można do niej dostać się samochodem lub busem. Dalej obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów zmechanizowanych. Na polanie jest parking płatny, ostatni przystanek busów, wypożyczalnia rowerów górskich, bufety, karczma, sklepik, kolejka „Rakoń” i punkt sprzedaży biletów wstępu do parku narodowego. Bilety sprzedaje tutaj nie TPN, ale Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie, do której zaliczany jest obszar Doliny Chochołowskiej i Lejowej.

 Górnym skrajem polany, na obrzeżach lasu prowadzi   zielony szlak z Kir w pobliżu wylotu Doliny Lejowej na południowo-zachodni skraj Siwej Polany, gdzie łączy się z asfaltową drogą wchodzącą na teren TPN i prowadzi dalej dnem Doliny Chochołowskiej do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Szlak jest przedłużeniem Drogi pod Reglami.  

Czas przejścia z Kir na Siwą Polanę: 50 min w obie strony

Czas przejścia z Siwej Polany do schroniska: 1:55 h, ↓ 1:30 h

Czas przejścia szosą od połączenia ze szlakiem do parkingu i punktu opłat: 15 min w obie strony
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-bialej-wody

Dolina Białej Wody

wodogrzmoty-mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

parking-siwa-polana

Parking Siwa Polana

parking-palenica-bialczanska

Parking Palenica Białczańska