Strona główna  /  Miejsca  /  Schronisko PTTK Leskowiec

Schronisko PTTK Leskowiec

Schronisko PTTK Leskowiec

 

Turystyczne schronisko PTTK Leskowiec znajdziemy w części wschodniej pasma Beskidu Małego. W sąsiedztwie szczytu Gronia Jana Pawła II ( nazwa tego szczytu brzmiała wcześniej: Jaworzyna). Co ciekawe sam szczyt Leskowiec znajduje się mniej więcej 15 minut od schroniska. Z tego powodu nazwa schroniska - Leskowiec mija się trochę z prawdą :)

 

Inicjatorem pomysłu budowy schroniska było wadowickie koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Pomysł pojawił się w 1926 roku. Miało być to pierwsze schronisko w tej części Beskidu Małego. Po 6 latach udało się kupić halę pod szczytem Jaworzyny (Groń Jana Pawła II). W czasie 4 miesięcy schronisko wybudowano schronisko. Było ono dziełem Jan Bargiela - cieśli z Targoszowa . Duża część wyposażenia schroniska na Leskowcu pochodziła ze schroniska na Markowych Szczawinach w Beskidzie Żywieckim. Dbającym o budowę i głównym jej entuzjastą był Czesław Panczakiewicz, ówczesny przewodniczący wadowickiego oddziału PTT (Obecnie schronisko nosi jego imię). We wrześniu roku 1932 miało miejsce otwarcie schroniska.

Obiekt cieszył się dużym zainteresowaniem. W roku 1934 dobudowano jadalnię i rozbudowano kuchnię. Pierwszym gospodarzem był Franciszek Byrski, a od 1938 Jan Targosz z żoną. W trakcie II wojny światowej obiekt przejęło niemieckie towarzystwo Beskidenverein. W roku 1945 oddziały niemieckie dostały rozkaz spalenia schroniska, ale gospodarz poczęstował ich wódką i ocalił budynek. Po wojnie schronisko wróciło w ręce PTT, a później PTTK. Schronisko jest po całkowitym remoncie.

 

Gospodarze: Halina i Jan Lizak

Adres pocztowy: Schronisko PTTK "LESKOWIEC", 34-206 Krzeszów

Telefon stacjonarny: 0-33 872 16 94

Telefon komórkowy: 0-606 743 880

Ilość miejsc noclegowych: 32

Cena noclegu: 30 zł bez pościeli, równocześnie pościel - 6 zł
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

hrobacza-ka

Hrobacza Łąka

bujakowski-gro

Bujakowski Groń

sokolwka

Sokołówka