Strona główna  /  Miejsca  /  Przełęcz Krowiarki

Przełęcz Krowiarki

Przełęcz Krowiarki

 

Przełęcz Krowiarki, a tak w zasadzie Przełęcz Lipnicka jest to przełęcz w Paśmie Babiogórskim, w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na wysokości 1012 m. n.p.m. Stanowi naturalne miejsce podziału Pasma Policy od masywu Babiej Góry.

 

Na przełęczy mieści się polana o znajomo brzmiącej nazwie Krowiarki, na której dawniej wypasano krowy. Jak już pewnie się domyślasz nazwa przełęczy i polany pochodzi od ludowego określenia krowiarki -  oznaczającego pasterki wypasające krowy. Wcześniej przełęcz nazywana była Lipnickim Siodłem lub Przełęczą Lipnicką.  Na Przełęczy Krowiarki znajduje się wejście do Babiogórskiego Parku Narodowego. W kasie sprzedawane są bielety wstępu. Funkcjonuje tutaj punkt informacji turystycznej. Bliżej szosy znajduje się symboliczny grób prof. Zenona Klemensiewicza. Profesor zginął w lotniczej katastrofie na Policy w 1969r.

Na przełęczy znajduje się również obelisk Jana Pawła II, który upamiętnia rok 1938, kiedy to ówczesny student Karol Wojtyłą pracował w Junackim Hufcu Pracy przy budowie odcinka szosy odcinek z Zubrzycy Górnej na przełęcz Krowiarki. W latach 1968-1969 został wybudowany drugi odcinek tej szosy z Zawoji na Krowiarki. Przełęcz Krowiarki jest najwyżej położoną komunikacyjnie przełęcz górską w Zachodnich Beskidach.

 

Przełęcz Krowiarki jest także ważnym węzłem szlaków turystycznych:

 drogą Górny Płaj na Markowe Szczawiny (do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach)

do Zawoi - Policzne

(Główny Szlak Beskidzki) na szczyt Babiej Góry

przez Cyl Hali Śmietanowej na Policę

do Zubrzycy Górnej

szlak Papieski - koniec szlaku ze Skawicy przez Policę i Cyl Hali Śmietanowej - trasy ostatniej wycieczki górskiej Karola Wojtyły przed wyborem na papieża (informuje o tym tablica ustawiona na przełęczy).

 

Mapy i przewodniki Zawoja

Beskid Zywiecki Comfort Map
Beskidy. G?ry dla niecierpliwych
Beskid Zywiecki mapa turystyczna 1:50 000
Zawoja Babia G?ra Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


parking-krowiarki

Parking Krowiarki

gowniak

Gówniak

schronisko-na-markowych-szczawinach

Schronisko na Markowych Szczawinach

akademicka-perc

Akademicka Perć