Strona główna  /  Wycieczki  /  Pętla Beskidu Śląskiego

Pętla Beskidu Śląskiego

Pętla Beskidu Śląskiego

Trasa: Wapienica (Zapora) - Palenica (688 m. n.p.m.) - Kopany (690 m. n.p.m.) - Wysokie (756 m. n.p.m.)- Przykra (824 m. n.p.m) - Błatnia (917 m. n.p.m.) - Stołów (1035 m n.p.m.) Trzy Kopce (1082 m. n.p.m.)- Klimczok (1117 m. n.p.m.) - Szyndzielnia (1028 m. n.p.
Data: 28.04.2007
Uczestnicy: Lowell

 

Do Wapienicy (Zapora) można dotrzeć autobusem miejskim MZK nr 16. Użycie własnego transportu troszkę zmienia sytuację, gdyż wycieczkę rozpoczynamy w Wapienicy, a kończymy w Cygańskim Lesie (czerwona i niebieska chorągiewka na mapie), a oba punkty są dość odległe od siebie. Więc aby powrócić z Cygańskiego Lasu musimy wykorzystać autobusy miejskie lub czeka nas dłuższy spacer. Reasumując - dojazd linią nr 16 do Wapienicy (Zapora).

 

Niebieski, wiosenny szlak na Błatnią

 

Wiosna

 

W Wapienicy musimy się nieznacznie cofnąć z przystanku autobusowego, przechodząc mostek dochodzimy do zakrętu.Tutaj przebiega niebieski niebieski szlak z Wapienicy (PKP) na Błatnią. Droga prowadzi cały czas prosto przez las.W zeszłym roku spotkaliśmy na niej sarny. Tym razem dały się odczuć wiosenne klimaty. Przy odrobienie słońca, cała przyroda budzi się do życia.Na Błatnią mamy około 2h drogi.

 

Wiosna

 

 

Zapora. Dolina Luizy

 

Cały czas stosunkowo płaską trasą docieramy, do ostrego zakrętu (patrz mapa). Tutaj warto na moment się zatrzymać i podejść parę kroków w dół, aby zobaczyć w pełnej okazałości Zaporę w Wapienicy. W tym miejscu znajduje się jeden z piękniejszych fragmentów przyrody. Najdłuższa na terenie miasta dolina górska (Dolina Luizy) pokryta lasem mieszanym i iglastym, położona pomiędzy szczytami Beskidu Śląskiego: Palenicą, Błatnią, Trzema Kopcami i Szyndzielnią. W centrum Doliny  znajduje się Zapora im. Prezydenta Ignacego Mościckiego. Dolina ta tworzy zespół przyrodniczo - krajobrazowy. Czas jednak wspiąć się na Palenicę.

 

 

Zapora im. Prezydenta Ignacego Mościckiego

Zapora im. Prezydenta Ignacego Mościckiego

 

 

Ostre podejście na Palenice

 

 

Pod Palenicą

Pod Palenicą

 

Jest to najcięższy odcinek tej trasy. Dość nieciekawy wizualnie z dość intensywnym podejściem. Szlak ciągnie się cały czas przez las. To ciężkie podejście zostaje jednak wynagrodzone. Zdobywam szczyt i od tego momentu poruszam się grzbietem tego pasma. Co oczywiście oznacza dużą ilość pięknych widoków! Sama Palenica charakteryzuje się bardzo stromymi zboczami. "Na samym szczycie (niedaleko niebieski niebieskiego szlaku) znajduje się kamienny wał, któremu niektórzy archeolodzy przypisują cechy starożytnej (ok 500 lat p.n.e.) warowni. A może było to miejsce religijnego kultu lub warowna strażnica? Niedaleko tajemniczego kręgu na Palenicy znajduje się kompleks około stu kamiennych kopców. Przypuszczalnie w drugiej połowie XVII w. odbywały się na szczycie góry nabożeństwa ewangelickie". Palenica znajduje się na wysokości 688 m n.p.m.

 

W drodze na Błatnią

 

Pod Błatnią

 

Tak jak wspominałem pojawiły się piękne panoramy Beskidu Śląskiego. Na zdjęciu z lewej strony widać Klimczok i Szyndzielnię. Podążamy cały czas szlakiem niebieskim, mamy do pokonania 3 niewielkie szczyty: Kopany - Wysokie - Przykra. Cały czas znajdujemy się w obrębie bielskiego rezerwatu przyrody - Jaworzyna. W okolicach Wysokie znajduje się uroczysko kultowe z XVII w. Aby dojść do tego miejsca należy przebyc około 250 m trzymając się oznakowanych czerwonym kółkiem drzew. "Na tym uroczysku w okresie kontrreformacji odbywały się nabożeństwa ewangelickie. Na stromym stoku wykuto 13 stopni, jeden nad drugim, każdy o szerokości 1 metra, wysokości 0,5-0,75 metra i długości 30 metrów. Stopnie były starannie wyłożone płaskimi kamieniami i z obu stron ograniczone poprzez prowadzące w górę ścieżki. Taka sama ścieżka biegnie również przez środek stopni. Stanowisko to mogło zapewnić miejsca siedzące co najmniej 500 osobom. Miejscem dla kaznodziei była prawdopodobnie położona niżej ambona."

Na przełęczy pod Przykrą dochodzi do szlaku niebieski niebieskiego szlak żółty żółty z Jaworza. Jesteśmy coraz bliżej szczytu....

 

 

Błatnia

 

Zdjęcie na szlaku na Trzy  Kopce

 

Błatnia (917 m n.p.m.) wyraźnie wyodrębnia się w grupie Klimczoka. Z polan szczytowych roztaczają się piękne widoki na Beskid Śląski. "Panorama z Błatniej obejmuje - oprócz szczytów Klimczoka i Skrzycznego - wszystkie ważniejsze szczyty Beskidu Śląskiego pasmo ciągnące się od Skrzycznego do Baraniej Góry. W paśmie tym wyróżnia się wzniesienie Malinowej Skały, Zielonego Kopca i Baraniej Góry. Dalej wyraźnie rysuje się pasmo graniczne z Kiczorą, Stożkiem, Cieślarem, Soszowem i Wielką Czantorią, a tuż nad wsią Brenna rozległy masyw Równicy z biegnącym od niego w lewo pasmem ze szczytami: Orłowa, Czupel i Malinów. Przy doberj widoczności podziwiać można szczyt Beskudu Śląskiego leżącego za Olzą, wśród których rozróżnić można szczyt Ropica, wynurzający się na dalszym planie, na prawo od Wielkiej Czantorii. Na prawo od Równicy widać w dole rozrzucone wsie i miasta Śląska Cieszyńskiego z wyróżniającymi się Skoczowem i Goleszowem."

 

Schronisko na Błatniej

Schronisko na Błatniej

 

Od szczytu Błatniej biegną trzy niezbyt długie grzbiety górskie. Pierwszym z nich dotarliśmy do szczytu (w stronę Wapienicy), drugi zmierza w kierunku Klimczoka, a ostatni obniża się w stronę Skoczowa. Stoki Błatniej pokrywają lasy mieszane z przewagą drzew bukowych. Na zdjęciu z lewej strony okazałe schronisko na Błatniej.

 

Szlak na Klimczok

 

Szlak na Klimczok

 

Z Błatniej żółty żółtym szlakiem kierujemy się w stronę Klimczoka. Przed nami około 1,5 godziny marszu. Na naszej drodze znajdu się Stołów i Trzy Kopce. Okolice Trzech Kopców są bardzo atrakcyjne gdyż znajduje się tam buków położony na wysokości 800-950 m w rejonie wzniesienia - 120-letni drzewostan oraz jaskinia Klimczoka na południowym zboczu. Zdjęcie poniżej pokazuje jak obecnie wygląda Stołów

 

Klimczok

 

Magura

 

Klimczok (1117 m n.p.m.) - cel naszej wyprawy jest szczytem górskim znajdujący się w granicach administracyjnych Bielska-Białej i będący najwyższym punktem tego miasta. Położony w północnej części Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim. Lasy wokół szczytu były podobno kryjówką zbójników. Na czele których stali bracia Klimczaki. Stąd też wywodzi sie nazwa tego szczytu. "Wyższy jest wierzchołek zachodni - z jego polany szczytowej roztacza się ograniczona panorama w kierunku wschodnim i południowym (szczególnie atrakcyjna w pogodny jesienny lub zimowy dzień)". Wschodni, bardziej płaski wierzchołek, nosi nazwę Magury, ma wysokość 1095 m, znajduje się na nim schronisko PTTK oraz stacja ratunkowa GOPR. Na zdjęciu z prawej strony widok na wierzchołek wschodni (Magura) z wierzchołka zachodniego. Zdjęcia ponieżej przedstawiają: schronisko PTTK na Klimczoku oraz widok na Magurkę i Czupel z Klimczoka.

 

Schronisko na Klimczoku

Schronisko na Klimczoku

 

Szyndzielnia

 

Szlak na Szyndzielnię

 

Z Klimczoka udajemy się żółtym czerwny i czerwonym czerwny szlakiem na Szyndzielnię, jest to około 30 minutowy spacerek. Po lewej stronie mozemy zobaczyć początek naszej trasy, czyli Palenice, Wysokie, Przykrą, Błatnią. Na tej trasie przybywa turystów, wszystko za sprawą pieknej pogody i... kolejki na Szyndzielnię. To ona dowozi amatorów niedzielnych wycieczek na Klimczok. Samej Szyndzielni opisywac nie bedziemy, gdyż w poprzednich relacjach na jej temat parę słów padło. Zdjęcie z lewej strony przedstawia drogę na Szyndzielnie, natomiast zdjęcie poniżej ukazuje nam schronisko PTTK na Szyndzielni.

 

Ostatni etap...

 

Bielsko-Biała

 

Ostatni etap, nie ukrywam jest męczący. Po całodniowym zdobywaniu szczytów Beskidu Śląskiego można odczuć zmęczenie, a trasa zółtym czerwny szlakiem do Cygańskiego Lasu przez Kołowrót jest monotonna. Atrakcję stanowią pojawiające się po prawej stronie widoki na Klimczok oraz z lewej strony, najpierw na kolejke linową, a później na centrum Bielska-Białej. Na przełęczy Kołowrót łączy się ze szlakiem żółtym czerwny szlak zielony czerwny z Bystrej na Klimczok. Dochodzimy do Cygańskiego Lasu (około 2h 15' z Szyndzielni). Tutaj autobusem nr 1 możemy dojechać do centrum Bielska-Białej.


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


jaskinia-wietrzna-dziura

Jaskinia Wietrzna Dziura

zimowa-magurka-czyli-tarcie-tylkiem-po-lodzie

Zimowa Magurka czyli tarcie tyłkiem po lodzie

hrobacza-laka

Hrobacza Łąka

szyndzielnia-wyprawa-pod-kolejka

Szyndzielnia - wyprawa pod kolejką