Strona główna  /  Miejsca  /  Ornak

Ornak

Ornak

 

Ornak jest to górski grzbiet, na którym znajduje się szczyt o tej samej nazwie (Ornak 1854 m n.p.m). Grzbiet znajduje się w Tatrach Zachodnich oddzielaj górną część Doliny Kościeliskiej (Dolinę Pyszniańską) od górnej sekcji Doliny Chochołowskiej (Doliny Starorobociańskiej).

 

Długi grzbiet Ornaku ma cztery szczyty, niewiele wznoszące się ponad grań główną. Są to od strony Iwaniackiej Przełęczy: Suchy Wierch Ornaczański (1832 m n.p.m.), Ornak, Zadni Ornak (1867 m n.p.m.) i Kotłowa Czuba (1840 m n.p.m.). Od Suchego Wierchu Ornaczańskiego Ornak rozdzielony jest Wyżnią Przełęczą Ornaczańską (1925 m n.p.m.), od Zadniego Ornaku Ornaczańską Przełęczą (1795 m n.p.m.). Zachodnie zbocza Ornaku pomiędzy Pośrednim Żlebem i żlebem Graniczniakiem (Skrajna Wolarnia), opadające długim grzbietem do Doliny Starorobociańskiej, kiedyś stanowiły teren wypasowy Hali Stara Robota. Zbocza wschodnie (Szeroki Upłaz) stanowiły teren wypasowy Hali Ornak. Dzisiaj, po zaprzestaniu w 1947 r. wypasu, zarosły już w dolnej sekcji lasem albo kosówką, część zboczy porasta murawa z czerwieniącymi pędami situ skuciny, a tylko sam wierzchołek jest skalisty. Zauważalne już na zboczach kępy kosodrzewiny sugerują, że za niedługo całe zbocza zarosną i powstaną na nich typowe dla Tatr piętra roślinne.

 

szlak turystyczny zielony – zielony szlak biegnący z Iwaniackiej Przełęczy przez cały grzbiet Ornaku, Siwą Przełęcz i Siwe Turnie na przełęcz Liliowy Karb. Czas przejścia: 2:20 h, z powrotem 1:55 h
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-bialej-wody

Dolina Białej Wody

wodogrzmoty-mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

parking-siwa-polana

Parking Siwa Polana

parking-palenica-bialczanska

Parking Palenica Białczańska