Strona główna  /  Wycieczki  /  Matyska - beskidzka Golgota

Matyska - beskidzka Golgota

Matyska - beskidzka Golgota

Trasa: Bielsko-Biała - Meszna - Buczkowice - Godziszka - Lipowa - Radziechowy-Wieprz - Matyska
Data: 30.09.2007
Uczestnicy: Agnieszka, Marek, Lowell

 

Pierwsze wrażenia, dojeżdżając do naszego celu są wstrząsające. W tej niewielkiej miejscowości, na zboczach niewielkiego wzniesienia znajdują się, jak żywe sceny upamiętniające ukrzyżowanie Pana Jezusa. Mimo znajomości tematu, sposób w jaki zostało to przedstawiono robi wrażenie na zwykłym śmiertelniku i każdej zatwardziałej duszy.

 

Matyska - wstrząsająca swoją dramaturgią, droga krzyżowa

 

Sceny z ukrzyżowania fot. Agnieszka

Monumentalne rzeźby niesamowicie komponują się w tej okolicy. Niektóre osoby wspominają, że warto dla odnowy duchowej, wyjść na Matyskę samotnie. Na pewno nasza droga od tego momentu nabrała również inny charakter. Wartości życia, czasu, wiary, przemijania, na szczycie Matyski potęgują się. Każdego dotyka lekka zaduma nad samym sobą. Na górze lśni nierdzewna stal ogromnego krzyża. Krzyż jak można przeczytać na kamiennym cokole, został wzniesiony przez miejscowych parafian dla uczczenia Roku Jubileuszowego przypadającego na pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawia II.

 

Anioł fot. Agnieszka

 

Agnieszka uchwyciła w obiektywie istnie dantejskie sceny.

 

Pan Jezus w grobie fot. Agnieszka

Anioły przed grobem Pana Jezusa fot. Agnieszka

 

Jak pisze na portalu miejscowości Radziechowy-Wieprz: "Golgota Beskidów to pomysł nieżyjącego proboszcza ks. Stanisława Gawlika. Jako pierwsza pojawiła się stacja XIV - "Złożenie ciała Pana Jezusa do grobu". Kamiennego grobu strzegą tu dwa mosiężne anioły. Są już także stacje: I, V XII, XIII".

 

 

 

Matyska jako punkt widokowy

 

Beskid Żywiecki  fot. Lowell

 

 

Matyska, oprócz odczuć związanych z wiara i religią, dostarcza nam niesamowitych wrażeń wizualnych. Szczyt Matyski znajduje się na wysokości 609   m.n.p.m. Wzgórze to położone jest między miejscowościami Radziechowy-Wieprz i Przybędzą. Obie miejscowości to południowo-zachodnia część Kotliny Żywieckiej. Widoki, jakie dostarcza nam Matyska są niesamowite! Dostrzec można panoramę Beskidu Małego, miasta Bielsko-Biała, Żywiec. Szczyty Beskidu Śląskiego i Żywieckiego takie jak: Skrzyczne, Klimczok, Rysiankę oraz Babią Górę.

 

Babia Góra fot. Lowell

 


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


bystra-klimczok

Bystra - Klimczok

petla-beskidu-slaskiego

Pętla Beskidu Śląskiego

jaskinia-na-trzech-kopcach

Jaskinia na Trzech Kopcach

szyndzielnia-wyprawa-pod-kolejka

Szyndzielnia - wyprawa pod kolejką