Strona główna  /  Wycieczki  /  Magurka Wilkowicka

Magurka Wilkowicka

Magurka Wilkowicka

Trasa: Bielsko-Biała Straconka - Łysa Przełęcz - Rogacz - Magurka - Rogacz- Łysa Przełęcz - Bielsko-Biała Straconka
Data: 16.01.2010
Uczestnicy: Dorota, Lowell

 

Gdzie wybrać się zimą w góry? Padło na Magurkę! Jest to niewysoki szczyt w Beskidzie Małym wznoszący się na wysokość 909 m. n.p.m Łatwy dostęp i bogactwo szlaków turystycznych przyciąga wielu śmiałków i miłośników Beskidu Małego. Jak można dotrzeć na Magurkę? O tym już za moment!

 

Warto wiedzieć!

 

- Na szczycie Magurki znajduje się schronisko PTTK

- Parking na Przełęczy Przegibek w sezonie, w czasie weekendu mocno obłożony

- Niedaleko Magurki znajduje się najwyższy szczyt Beskidu Małego - Czupel 933m n.p.m. (45 min)

- W pobliżu Magurki znajduje się jaskinia zwana Wietrzną Dziurą, jest to pomnik przyrody

- Strona o Beskidzie Małym

- Informacje na temat Łysej Przełęczy

- Baza noclegowa Beskidu Małego

 

Dojazd do Straconki i mapa wycieczki

 

Dojazd do Straconki z centrum Bielska-Białej nie stanowi problemu. Z pod dworca PKS i na przeciwko dworca PKP znajduje się przystanek miejskiej komunikacji MZK, z którego kursuje linia nr 11. Wysiadka w centrum Straconki, w pobliżu kościoła.

Dla zmotoryzowanych sugestia na przełączenie mapy na tryb "Mapa". Jak już znajdziemy się w Bielsku-Białej to obieramy kierunek na Żywiec - droga nr 69 (ul. Żywiecka). Przed stacją Orlenu napotkamy skrzyżowanie z możliwością skrętu na Międzybrodzie Bialskie i Straconkę (ul. Górska). Tam skecamy bolid. I cały czas główną drogą, aż napotkamy kościół.

 

Za kościołem po prawej stronie rozpoczyna się żółty szlak na Magurkę (ul. Małej Straconki) Tutaj zaczyna się nasza wycieczka. Zmotoryzowani mogą pojechać niemal do końca ulicy i po prawej stronie znajda miejsce do zaparkowania samochodu (przed ul. Rajdową).

 

Wycieczkę czas zacząć!

 

Łysa Przełęcz widok na szlakRozmawiając o rzeczach ważnych i mniej ważny przemierzamy Małą Straconkę. Miejsce spokojne i ciche, obok opadającego zbocza Łysej Góry. Przed nami pierwsze podejście na Łysą Przełęcz, bardzo często nazywaną Siodłem. Przełęcz będzie mi się kojarzyła z "morderczym" podjazdem, gdy w latach świetności zdobywaliśmy Magurkę na rowerze, właśnie jadąc przez Siodło. Z przełęczy niegdyś były piękne widoki na Beskid Śląski (Szyndzielnie, Magurę i Klimczok). Odkryta polana była miejscem, gdzie bielszczanie mogli znaleźć trochę spokoju i relaksu. Niestety to co było jeszcze rok temu, teraz jest tylko wspomnieniem. Na przełęczy jak grzyb po deszczu wyrósł brzydki budynek. Nie mam pojęcia co to będzie, ale magia tego miejsca umarła. Co prawda można zazdrościć tej osobie widoków.. Jak dla mnie kompromitacja władz lokalnych wydających pozwolenie na zabudowę! Optymistycznie podchodząc do tematu, można się tak ustawić, aby na budowle patrzeć tylko kątem oka, ale to co w kącie oka zawsze najbardziej denerwuje!

 

Łysa Przełęcz widok na szlakNie pisałem nic o pogodzie. A pogoda, raczej nie była specjalnej urody. Chmury przysłaniały widoki - Beskid Śląski nie widoczny. Jedynie od czasu do czasu, nieudolnie słońce chciał oświecić nas swoimi promieniami. Na Siodle jeszcze tak niewyobrażalna sztuka się nie udała.

 

Z Łysej Przełeczy trzymając się żółtego szlaku powoli wdrapujemy się w stronę Rogacza. Bardzo fajne miejsce do zjazdu na sankach i tym podobnym zjeżdżaczach. Zima na całego, drzewa pięknie omrożone i przysypane sniegiem. Niektóre nie wytrzymują pod tym ciężarem i łamią się. Ale zima ma swój niepowtarzalny urok. Powoli przekraczamy barierę chmur. Patrząc w stronę Magurki domyślamy się, że to tam słońce skierowało swoje promienie!

 

Widok na SkrzyczneNa szlaku spotykamy turystę, który utwierdza nas w tym przekonaniu mówiąc, że za 500 metrów dotrzemy do Raju! I rzeczywiście, z perspektywy różnic pogodowych był to raj!Brak pięknych widoków na Siodle rekompensuje nam polana obok Rogacza! Tym razem to Skrzyczne staje się głównym miejscem porządania naszych obiektywów!

 

My podążamy dalej, mijamy Rogacz, nas mija skuter śnieżnych... Skuterów śnieżnych, podobnie jak quadów i crossów generalnie nie lubimy na szlaku, więc w myślach pojawi się wizja Jackie Chana lub niezapomnianego kopniaka z półobrotu Chucka Norrisa. Ale dymek komiksowy pryska, skuter przejechał, idziemy dalej. W stronę Magurki....

 

Magurka

 

Magurka wznosi się na wysokośc 909 m n.p.m i jest jednym z popularnijszych szczytów Beskidu Małego. Dobry węzeł szlaków turystycznych powoduje, że Magurka jest dostępna niemal z każdej strony świata!

Oczywiście po zrobieniu zdjęć zmierzamy do schroniska na Magurce. Pijemy ciepłą herbatkę i zajadamy zrobione rano bułki! Schronisko z dobudowaną, swego czasu, jadalnią jest moim zdaniem klimatycznym miejscem. Jest bardziej przytulnie niż schroniska w sąsiednim Beskidzie Śląskim - czyli na Szyndzielni i Klimczoku.

Zdobycie Magurki zimą nie nalezy do szczególnych osiągnięć, jednak dla poprawy kondycji i urozmaicenia zimowych dni warto poekscytować się zima w górach, choćby na przykładzie Magurki!


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


jaskinia-wietrzna-dziura

Jaskinia Wietrzna Dziura

zimowa-magurka-czyli-tarcie-tylkiem-po-lodzie

Zimowa Magurka czyli tarcie tyłkiem po lodzie

hrobacza-laka

Hrobacza Łąka

petla-beskidu-slaskiego

Pętla Beskidu Śląskiego