Strona główna  /  Miejsca  /  Liliowy Karb

Liliowy Karb

Liliowy Karb

 

Liliowy Karb (Gaborowa Przełęcz Wyżnia, 1959 m n.p.m) jest to niewielkich rozmiarów przełęcz w głównej grani Tatr między Siwym Zwornikiem a Liliowymi Turniami. Jest częścią grani między Starorobociańskim Wierchem a Błyszczem w Tatrach Zachodnich a także granica słowacko-polska. Przełęcz stworzony jest ze skał krystalicznych. Ma stosunkowo łagodne zbocza porośnięte małą murawą z sitem skuciną. Od strony polskiej wznosi się ponad. wznosi się nad Doliną Pyszniańską (górne odgałęzienie Doliny Kościeliskiej), od strony słowackiej ponad Doliną Gaborową. Miejsce jest trudne orientacyjnie.

 

W starszych przewodnikach i na starych mapach określana ona była Raczkową Przełęczą. Słowacy zaś nazwą tą określali Starorobociańską Przełęcz między Starorobociańskim Wierchem i Kończystym Wierchem (słow. Račkovo sedlo). Nazwa Raczkowa Przełęcz nie jest prawidłowa. Aby uniknąć nieporozumień, zamieniono nazwę na Liliowy Karb. Na niektórych mapach nazwa pozostała Gaborową Przełęczą Wyżnią, dla odróżnienia od Gaborowej Przełęczy Niżniej między Siwym Zwornikiem a Starorobociańskim Wierchem. Na prawie wszystkich mapach opisywana przełęcz nazywana jest Liliowym Karbem i jest to nazwa, która nie czyni komplikacji.

 

szlak turystyczny czerwony – czerwony szlak prowadzący główną granią ze Starorobociańskiego Wierchu przez Gaborową Przełęcz Niżnią na Liliowy Karb, a stąd przez Liliowe Turnie, Banistą Przełęcz i Błyszcz do Pyszniańskiej Przełęczy. Odcinek udostępniony dla turystów tylko w okresie od 15 VI do 1 XI.

  • Czas przejścia ze Starorobociańskiego Wierchu na Liliowy Karb: 25 min, ↑ 35 min
  • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Błyszcz: 45 min, ↓ 30 min

szlak turystyczny zielony – zielony szlak z Iwaniackiej Przełęczy grzbietem Ornaku przez Siwą Przełęcz i Siwe Turnie na Liliowy Karb, stąd dalej po stronie słowackiej (ten odcinek udostępniony dla turystów tylko w okresie od 15 VI do 1 XI) do Doliny Gaborowej.

  • Czas przejścia z Siwej Przełęczy na Liliowy Karb: 20 min, ↓ 15 min
  • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Polanę pod Klinem: 1:10 h, ↑ 1:40 hPozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-bialej-wody

Dolina Białej Wody

wodogrzmoty-mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

parking-siwa-polana

Parking Siwa Polana

parking-palenica-bialczanska

Parking Palenica Białczańska