Strona główna  /  Miejsca  /  Liliowe Turnie

Liliowe Turnie

Liliowe Turnie

 

Liliowe Turnie (słow. Banisté) jest to część grani głównej między przełęczą Liliowy Karb a Banistą Przełęczą w Tatrach Zachodnich. Prowadzi nią granica słowacko-polska. Liliowe Turnie mają mocno postrzępioną grań, w której znajduje się dużo skalnych czub, buli i przełączek między nimi. Grań ta na znacznym odcinku pociętą jest głębokimi rowami tektonicznymi z rumowiskiem głazów na dnie. Po polskiej stronie wysokie na ok. 170 m i urwiste zbocza grani (tzw. Baniste) opadają do Doliny Pyszniańskiej. W niektórych miejscach są to niemal pionowe ściany. Po słowackiej, południowo-zachodniej stronie w dużym stopniu łagodniejsze i niskie zbocza grani opadają do Doliny Gaborowej.

 

Liliowe Turnie mają uśrednioną wysokość ok. 1965 m n.p.m. Składają się ze skał krystalicznych i prawie wszystkie porośnięte niską murawką z sitem skuciną, którego przebarwiające się pędy już w połowie lata zabarwiają stoki na kolor czerwonawy. Na kilkuset metrach kwadratowych rośnie tutaj turzyca tęga.

szlak turystyczny czerwony – czerwony, biegnący główną granią, odcinek od Pyszniańskiej Przełęczy przez Błyszcz do przełęczy Liliowy Karb. Odcinek ten jest otwarty dla turystów tylko od 15 VI do 1 XI. Czas przejścia z Błyszcza na Liliowy Karb: 30 min, z powrotem 45 mi

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-bialej-wody

Dolina Białej Wody

wodogrzmoty-mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

parking-siwa-polana

Parking Siwa Polana

parking-palenica-bialczanska

Parking Palenica Białczańska