Strona główna  /  Wycieczki  /  Łeba i Lębork

Łeba i Lębork

Łeba i Lębork

Trasa: Lębork - Łeba - Lębork
Data: 01 - 05.09.2006
Uczestnicy: Krystian, Rafał, Lowell

 

Cel wyprawy, tym razem bardzo szczytny i nieporównywalny do innych, prezentowanych na 2be inspired... Nie jest to żaden szczyt górski, żaden obiekt. Jest to niesamowity człowiek, którego zna połowa Lęborka, pedagog który wykształcił kilka pokoleń w tym mieście. Śmiało można go nazwać "podróżnikiem", gdyż każdy odłożony grosz wydawał na podróże. Nieprzeciętna wiedza geograficzna i ogólna robi do tej pory niesamowite wrażenie. Spotkanie dla wszystkich bardzo budujące. Nasz śp.przyjaciel - Krystian.

 

Krystian

Nasz śp.przyjaciel - Krystian

 

Podróż przebiegła "dość" spokojnie, podróże z przewoźnikiem PKP są specyficzne już w samym zarodku. Wsiadając do pociągu nigdy nie wiesz czym zaskoczy Ciebie PKP, z kim będziesz w przedziale, wagonie, jaki zapas piwa ma steward w swojej kanciapie. Jest to czysta niewiadoma. Wchodząc do wagonu wcale wiele wiecej sie nie dowiedzieliśmy. Miłym zaskoczeniem był fakt, że w wagonie jechały siatkarki BKSu na zgrupowanie. Do tej pory nie mogę się nadziwić jak one się mieściły w tych kuszetkach... Ale widocznie da się i może być wygodnie, bo przecież gdyby tak nie było, to pewnie by się nie pchały pociągiem na drugi koniec Polski. Dziewczyny, rzekłoby się powinny mieć jakieś rygorystyczne formy prowadzenia swojego życia. A tu sie dowiadujemy, że "Chleba może zabraknąć, ale piwo musi być". Z innych ciekawostek piwko Tyskie u steawarda 6 zł, poszło jak cieplutkie bułeczki, ale ten gościu to rzeczywiście chleba na wyposazeniu nie miał, wyglad też sugerował, że na międzynarodowe trasy kontraktu z tym Panem PKP by nie podpisała. Zapasy piwa się skończyły więc, pozbawiliśmy gościa ostatnich Tyskaczy na łączną sume 18 zł. Nasz przedział zaczął się zapełniać, same babcie (to już standard) i dziadkowie i jeden żaglarz. Zeglarza nam podmienili na jakiegoś ochlaptusa, który zaliczył chyba najcudowniejszą podróż życia (parę kursów do wc i zgon na docelowej stacji). Więc podróż była jak zwykle niesamowita, warta każdej kwoty...W Gdynie przesiadka i jesteśmy na miejscu!

 

Lębork

 

Lębork to ładne, zabytkowe, 37-tysięczne miasto o bogatej historii, malowniczo położone na rzekami Łebą i Okalicą, wśród rozciągających się dookoła lasów obfitujących w zwierzynę, jagody i grzyby. Te walory uzupełnia pobliskie jezioro Lubowidz oraz oddalona o 28 km nadmorska Łeba.

Właśnie Łeba i Słowiński Park Narodowy stał się jedną z atrakcji wyjazdu. Krystian wytyczył szczegółowy plan na nasz pobyt. Oprócz tego rozpieszczał nasze żołądki niesamowitymi potrawami, w ilościach dużo powyżej normy.

 

 

Lębork

Deptak w Lęborku

 

Dzień I : Wydmy

 

Krystian z Rafałem

Krystian z Rafałem

 

Krystian szczegółowo opowiada o ciekawych miejscach w Słowińskim Parku Narodowym. Dzisiajsza wycieczka prowadzi na wydmy. Wydmy ruchome są najbardziej niezwykłą atrakcją Łeby. Ich wygląd przypomina pustynię. Najwyższa z wydm - Łącka ma ok. 42 m npm. Wydmy zajmują powierzchnię 500 ha pomiedzy morzem a jeziorem Łebsko.

 

Wydmy w Łebie

Wydmy w Łebie

 

Troszkę wiało :)

Troszkę wiało :)

 

 

 

 

Panorama z WydmPanorama z Wydm

 

Jako drogę powrotną wybraliśmy powrót plażą. Pierwszy kontakt z morzem... ...zawsze czeka się na niego z utęsknieniem. Mimo września pogoda była rewelacyjna! W połowie drogi powrotniej (schodząc z plaży) mijaliśmy Wyrzutnię Rakiet - tajny niemiecki poligon doświadczalny z czasów II wojny światowej. Tutaj prowadzono prace nad nową rakietą przeciwlotnicza o kryptonimie RHEINTOCHTER, rakietą batalistyczną RHEINBOTE / V4/ oraz jednostopniową, przeciwlotniczą rakietą FAUERLILIE.

 

Dzień II - Łeba i latarnia STILO

 

Kolejna przejaźdzka busem do Łeby. Odwiedzamy miejsca, które bardzo dobrze znamy z poprzednich wyjazdów do Łeby. Jesteśmy na Skwerku...

 

Na skwerku w Łebie

Na skwerku w Łebie

 

Hotel Neptun w Łebie

Hotel Neptun w Łebie

 

Rafał

Rafał

 

Z Łeby udaliśmy się busem do latarni morksiej STILO. Latarnia została zbudowana na szczycie wydmy zielonej, na wysokości 55 m npm. w latach 1904 -1906. Latarnia ma wysokość 33,4 m, zasięg punktu świetlnego to ok. 43 km. Ciekawostką jest, ze w pobliżu znajduje się wrak statku Vest Star.

 

Latarnia morska Stilo

Latarnia morska Stilo

 

Dzień III - Zwiedzanie Leborka i Skwer Kościuszki w Gdyni

 

Lebork jest bogatym kulturowo i historyczne miastem, wiele zabytków przypomina o dziejach jakie miały miejsce na tej ziemi.

 

 

Lębork

Lębork

 

Lębork

Lębork

 

Lębork

Lębork

 

W Gdynii korzystając z chwili czasu, podążylismy na Skwer Kościuszki, w celu zaspokojenia potrzeb żeglarsko-wizualnych. Naszym oczom ukazał sie Dar Pomorza stojący w porcie. Rzeczywiście jest potężny i piękny.

Dar Pomorza

Dar Pomorza

Na koniec szybka sesja z łabędziami....

Na koniec szybka sesja z łabędziami....


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


leba

Łeba

wydmy-w-lebie-zima

Wydmy w Łebie zimą...

darlowo2

Darłowo

trojmiasto

Trójmiasto