Strona główna  /  Wycieczki  /  Jaskinia na Trzech Kopcach

Jaskinia na Trzech Kopcach

Jaskinia na Trzech Kopcach

Trasa: Szczyrk Biła - Przełęcz Karkoszczonka - Jaskinia na Trzech Kopcach - Przełęcz Karkoszczonka - Szczyrk Biła
Data: 14.06.2008
Uczestnicy: Heniek, Lowell

 

Musimy się niechlubnie pochwalić, że nie jest to nasze pierwsze podejście w poszukiwaniach Jaskini na Trzech Kopcach. Już zimą zaliczyliśmy pierwsze próby z bardzo kiepskim efektem. I tym razem, nie było łatwo, ale to my sami zgotowaliśmy sobie taki los. Zbyt wiele informacji napływających zewnątrz, zbyt mała wiara w mapy (oznaczenia jaskiń) spowodowała, że trawersowaliśmy szczyt Klimczoka przeczesując pobliski las w stronę Trzech Kopców. Dobra rada dla potencjalnych poszukiwaczy: Niektóre mapy są dokładne, więc staraj się nie komplikować swoich poszukiwań. Specjalnie nie podajemy dokładnej lokalizacji i opisu gdzie znajduje się jaskinia, aby nie psuć dobrej zabawy - będąc pod dużym wpływem Zenka, który troszkę nas utemperował w tej kwestii ;). Pozdrawiam! A więc szukajcie, a znajdziecie!

 

Jaskinia na Trzech Kopcach

Otwór wejściowy do jaskini Na Trzech Kopcach fot. HeniekReasumując: 4 dni poszukiwań, trzy pory roku i doczekaliśmy się sukcesu. Z trudniejszą do odnalezienia jaskinią w Straconce i Wietrzną Dziurą poszło zdecydowanie lepiej. Przejdźmy jednak bliżej, do otworu jaskini. Jest to studnia, o głębokości około 4,5m, o której ktoś napisał, że można do niej zejść jak po schodach. Trochę naciągnął jednak rzeczywistość, gdyż mimo wszystko po schodach poruszam się z dużo większą łatwością. Jednak zejście w dół nie stanowi większego problemu, wymaga jedynie trochę gimnastyki i pokonania strachu.

 

Heniek wchodzący do jaskini  fot. Heniek

 

Warto wspomnieć parę słów o samej jaskini, gdyż jest ona obiektem - ewenementem, całych Beskidów. Jaskinia ma długość 925 m, aczkolwiek niektóre źródła (źródło) podają, że ma ona 1254 metry długości. Jaka by nie była prawda, jest to jedna z najdłuższych jaskiń w polskich Karpatach fliszowych. Została ona utworzona w piaskowcach warstw godulskich, jest to jaskinia osuwiskowa o najbardziej rozbudowanej formie tego typu. Według badań W. Pujdy rozwój jaskini przebiegał w czterech etapach: "Część korytarzy tworzy zsuw, część rotacja w płaszczyźnie horyzontalnej. Niekiedy bloki ulegają odkształceniom i ześlizgom w różnych kierunkach. Stąd też zaznacza się podział na piętra z siecią poprzecznych, bocznych, korytarzy co powoduje, że jaskinia ma postać labiryntu." Jaskinia została odkryta w roku 1946 przez A Jasiewicza. Deniwelacja jaskini wynosi 32,6 (-28,+4,6) m, a sam otwór znajduje się na wysokości 950 m n.p.m. Temperatura w jaskini utrzymuje się na poziome 6 stopni Celsjusza.

 

Mieszkańcy jaskini - żaba fot. Heniek

 

Gabriela Michalska bardzo ciekawie opisuje elementy fauny występujące w jaskiniach. Są to trzy grupy zwierząt:

 

Troglobionty - to gatunki występujące tylko w jaskiniach, całkowicie przystosowane do egzystencji w ciemnościach poprzez zanik oczu i pigmentacji ciała (np. studniczka Niphargus tatrensis z Jaskini Mokrej w Beskidzie Śląskim).

Troglofile - są spotykane zarówno we wnętrzu jaskiń jak i poza nimi, lecz w podobnych warunkach (szczeliny skalne, gleba, itd.).

Troglokseny - gatunki żyjące na stałe poza jaskinią, ale okresowo korzystające z jej schronienia.

W środowisku jaskiniowym to właśnie troglokseny stanowią najliczniejszą grupę mieszkańców. W jaskiniach beskidzkich są to okresowo żyjące: muchówki, motyle z gatunków szczerbówka kseni: Scoliopterix libatrix, Triphosa dubitata i pajęczaki.

 

Wyprawa w głąb ziemi

 

Czerwony bolid fot. Heniek

 

Wyposażeni w kaski, rękawiczki, czołówki, ciuchy "robocze" z ogromnym podnieceniem i, coraz bardziej udzielającą się, fascynacją podziemnego świata schodzimy w dół studni stanowiącej otwór wejściowy jaskini. Niestety brak mapy spowodował, że defacto w dalszym ciągu czuliśmy się odkrywcami, jednak z drugiej strony towarzyszyła temu duża dawka niepewności. Fachowy opis poruszania się wewnątrz jaskini można przeczytać na tej oto stronie: opis jaskini a równie pomocny przekrój jaskini na Trzech Kopcach znajduje się tutaj: przekrój. Z dna studni kierujemy pierwsze kroki korytarzem w kierunku SW w stronę Sali Przedpokój. Jednak na dzień dobry niezbędne w tym miejscu jest czołganie. Znajduje się tutaj niewielka studnia prowadząca do wspomnianej Sali Przedpokój. Postanawiamy sprawdzić drugi korytarz, który doprowadzi nas do Studni z Zaciskiem. W tym momencie rozgrywam szybką potyczkę z czymś co można śmiało nazwać strachem. Zacisk jest wąski, jeszcze parę lat temu, pewnie nie stanowiłoby to większych problemów ;) Studnia z Zaciskiem ma około 6 metrów głębokości. Schodząc do dna dochodzimy do Sali z Obeliskiem inaczej zwanej Salą Zbójców. Charakterystyczna Sala z dużym obeliskiem o wymiarach : wysokość około 3m, szerokość 1,8m, długości 6m. Jeden z korytarzy doprowadza nas do Sali zwanej Jadalnią. Heniek poszedł jeszcze dalej, dochodząc prawdopodobnie do Wysokiej Komory, jednak w tym miejscu zakończyliśmy pierwszą przygodę z Jaskinią na Trzech Kopcach. Jaskinia posiada bardzo wiele powiązanych ze sobą korytarzy, możliwość zabłądzenia oceniam na dość dużą, szczególnie zakładając dużą dawkę emocji, które towarzyszą eksploracji jaskini. Tak kończy się nasza pierwsza, nie ostatnia, wyprawa do jaskini na Trzech Kopcach.

 

 

W stronę Sali z Obeliskiem fot. Lowell

 

 

Pamiętaj, że wchodzenie do jaskini wiąże się z ryzykiem i robisz to na własną odpowiedzialność. Nie zostawiaj w jaskini żadnych rzeczy, nie zaśmiecaj jej, nie maluj znaków na "ścianach". Pozostaw ją taką jaką zastałeś, proces rozkładu w takich warunkach przebiega dużo dłużej niż normalnie. Gdy zauważysz jakieś śmieci weź je ze sobą!

 

Lowell w Studni z Zaciskiem fot. Heniek


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


skrzyczne-kroplami-deszczu-malowane

Skrzyczne - kroplami deszczu malowane

bystra-klimczok

Bystra - Klimczok

matyska-beskidzka-golgota

Matyska - beskidzka Golgota

petla-beskidu-slaskiego

Pętla Beskidu Śląskiego