Strona główna  /  Wycieczki  /  Hrobacza Łąka

Hrobacza Łąka

Hrobacza Łąka

Trasa: Przegibek - Gaiki (808 m n.p.m.) - Groniczki (839 m n.p.m.) - Przełęcz u Panienki (710 m n.p.m.) - Chrobacza Łąka (828 m n.p.m) - Żarnówka
Data: 19.02.2007
Uczestnicy: Agnieszka, Lowell

 

W tym roku, jak do tej pory, pogoda w weekendy nie należała do zachwycającej. Tym razem było inaczej. Wykorzystując niesamowity błękit na niebie wyruszyliśmy na Hrobaczą Łąkę. Nie jest to szczyt cieszący się większą popularnością w naszym regionie, więc nie spodziewaliśmy się spotkać po drodze wielu turystów.

 

W drodze na Hrobaczą...

 

Przegibek

 

Naszą niedzielną wycieczkę rozpoczynamy na wysokości 663 m n.p.m. Taką wysokość ma Przełęcz Przegibek. Miejsce dość znane wśród bielszczan...z zaparowanych szyb w samochodach ;). Mijamy przełęcz idą drogą aswaltową w stronę Międzybrodzia, szlakiem niebieskim. Tuż przy zakręcie w prawo nasz szlak kieruje się w lewo w kierunku Gaików.

 

Aura zimowa staje się coraz bardziej zauważalna, mimo że w mieście szaro, góry żyją śnieżnym klimatem.

 

 

Przegibek

 

W drodze do Gaików, zachwycały nas widoki. Na pierwszym planie, nieco obcięte pasmo Magurki Wilkowickiej. W oddali Skrzyczne. Po prawej pasmo Klimczoka. Mijamy pierwszego turystę, gościa z psem...

Skrzyczne z Gaików

 

 

Po 30-40 min. zdobywamy Gaiki (808 m.n.p.m.). Tutaj łączą się szlaki z Lipnika Górnego na Magurkę (niebieski) oraz ze Straconki na Hrobaczą Łąkę (czerwony). Jak się okazało, wejście na szczyt Gaików wcale nie było potrzebne. Ja jednak jako laik trzymający się szlaku, nie skorzystałem ze skrótu.... i nie wybraliśmy krótszej dorgi na rozwidleniu. Idziemy teraz czerwonym szlakiem, prawie płaskim grzbietem o nazwie Kopce.

 

Drzewo


Agnieszka robi niesamowite zdjęcia drzew, ukazujące ich wielkość i gabaryty. Między czasie mija nas drugi raz ten sam Pan z psem (on zna skrót, ale dlaczego chodzi w kółko?)

 

 

Pniak

 

Podchodzimy na łagodny szczyt Groniczków (839 m n.p.m.), aby krótkim dość stromym zejściem osiągnąć przełęcz U Panienki. Tutaj dołanczają szlak żółty z Kóz i czarny z Lipnika. Na przełęczy stoi kapliczka z roku 1884.

 

podejscie

Opuszczamy przełęcz i kierujemy się dalej szlakiem czerwony w stronę naszego celu. Mijamy drogowskaz do źródła Maryjnego, znajdującego się poniżej szlaku. Dość łagodnym podejściem zdobywamy szczyt Hrobaczej Łąki.

 

 

Hrobacza Łąka

 

Hrobacza Łąka (828 m n.p.m) jest niezwykle atrakcyjnym punktem widokowym. Wspaniale stąd prezentują się zwłaszcza okolice Jeziora Międzybrodzkiego.

 

Platforma widokowa


Nieopodal znajduje się potężna stalowa konstrukcja krzyża, wzniesiona na pamiętkę dwutysiąclecia chrześcijaństwa w 2002r. Krzyż ma 35m wysokości. Pod krzyżem znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać niedalekie Bielsko, Kozy i Czechowice Dziedzice.

 

Krzyż na Hrobaczej

 

Poniżej szczytu znajduje się prywatne schronisko.

 

Schronisko na Hrobaczej Łące

 

 

Z Hrobaczej Łąki, udajemy się żółtym szlakiem do Żarnówki. Po drodzę widzimy niesamowity domek na drzewie. Przyszłość budownictwa IV RP.

 

Domek na drzewie

Widok z Żarnówki na Jezioro Międzybrodzkie i Żar.

 

Jezioro MIędzybrodzkie i Żar


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


jaskinia-wietrzna-dziura

Jaskinia Wietrzna Dziura

zimowa-magurka-czyli-tarcie-tylkiem-po-lodzie

Zimowa Magurka czyli tarcie tyłkiem po lodzie

petla-beskidu-slaskiego

Pętla Beskidu Śląskiego

szyndzielnia-wyprawa-pod-kolejka

Szyndzielnia - wyprawa pod kolejką