Strona główna  /  Miejsca  /  Hrobacza Łąka

Hrobacza Łąka

Hrobacza Łąka

 

Hrobacza (Chrobacza) Łąka jest szczytem ciekawym i pod pewnym względem budzącym kontrowersje. Miejscem, które warto odwiedzić dla pięknych krajobrazów , dla wielkiego, 35-metrowego Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, jaki po zmroku jest oświetlony. Nie jednego turystę zainteresował widok Krzyża. Na Hrobaczej (Chrobaczej) Łące położone jest schronisko

 

Hrobacza (Chrobacza) Łąka wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. i jest jednym z wyższych szczytów zachodniej części Beskidu Małego. Należy do grupy Magurki Wilkowickiej i mieści się między szczytami Groniczki i Bujakowskim Groniem.

Od południowego wschodu (Kozy) szczyt jest mocno zalesiony. Patrząc z tego kierunku możemy zobaczyć jak bardzo wypiętrzonym (ok 500m) i zarazem stromym szczytem jest Hrobacza (Chrobacza) Łąka. Pomiędzy drzewami widać wspomniany wcześniej Krzyż.

Południowy stok szczytu to piękna polana (Izydorowska Polana - źródło Andrzej Matuszczyk). Właśnie to miejsce jest warte poniesienia trudu wspinaczki na szczyt! Dla potrzeb opisu widoku zacytuje Radosława Trusia (przewodnik Beskid May oficyna Rewasz) :

Ze szczytu polany ciągnie się panorama na Jezioro Międzybrodzkie, unoszący się za nim Żar z widocznym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej , Kiczerę, Kocierz i Jaworzynę. W kierunku płd. za doliną Żarnówki Dużej poprzeczny Nowy Świat, za nim cały masyw Czupla - od Suchego Wierchu po Magurkę. W tle za nią Beskid Śląski ze Skrzycznem oraz Klimczokiem i Magurą.

Dodam, że na dalszym planie można podziwiać Królową Beskidów - Babią Górę, masyw Pilska i Romanki oraz Tatry Zachodnie.

Przejdźmy do wspomnianego wcześniej Krzyża, który jest kojarzony z Hrobaczą (Chrobaczą) Łąką od 2002 rok. Wtedy to dzięki staraniom mieszkańców Kóz i Międzybrodzia Bialskiego wybudowano -35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia (pamiątka 10-lecia diecezji bielsko-żywieckiej). Krzyż oczywiście pozostał uroczyście poświęcony. Dawniej na miejscu Krzyża znajdował się trianguł. Obok mieści się głaz z napisem Stat cruź dm volvitur orbis co określa Krzyż stoi tak długo , jak kręci się świat. Interesującym pomysłem jest platforma widokowa, z jakiej ciągnie się panorama na Pogórze Śląskie. Tak jak wspominałem Krzyż jest nocą oświetlony i widoczny z daleka.

Ostatnią atrakcją, choć dość dziwną, jest nasz Dom Turystyczno Rekolekcyjny, czyli takie wyrwane z rzeczywistości schronisko. Oczywiście jest to moja osobista opinia. Schronisko pozostało wybudowane w roku 1935 przez rodzinę Dorzaków. Miało być odpowiedzią Beskidenverein na powstałe wcześniej polskie schronisko w pobliżu Magurki Widok na Tatry. Właściciele, jak pisze w swoim przewodniku Radek Truś, podpisali podczas okupacji volkslistę, aby móc dalej prowadzić schronisko. Mimo częstych wizyt Niemców w schronisku ukrywana była tam dziewczynka żydowska oraz ukrywane były obrazy Kossaka. Właściciele pomagali również ukrywającemu się spadochroniarzowi sowieckiemu. Dzięki temu obiekt  nie pozostał zarekwirowany przez państwo ludowe. Kolejnym właścicielem był Rudolf Baścik. Schronisko doczekało się rozbudowy. W roku 1991 przekazał schronisko warszawskiej fundacji SOS w Obronie Poczętego Życia. Dzisiaj jest to wspomniany Dom Turystyczno-Rekolekcyjny. Posiada 35 miejsc noclegowych i bufet. Bardzo fascynujące jest stwierdzenie w przewodniku Radka Trusia -  ...Warunki spartańskie, brakuje wody i prądu. Na nocleg trzeba się umówić, telefonu brak.

Szczyt stanowi bardzo dobry węzeł turystycznych szlaków. Swoje wycieczki można zaplanować z: Lipnika, Kóż, Porąbki , Żarnówki, Przełęczy Przegibek i Straconki (dzielnica Bielska-Białej).

źródło: beskidmaly.pl
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

sokolwka

Sokołówka

zapora-w-wapienicy-im-ignacego-mocickiego

Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego

magurka-wilkowicka-1380894721

Magurka Wilkowicka