Strona główna  /  Wycieczki  /  Góra Gradowa - Gdańsk

Góra Gradowa  - Gdańsk

Góra Gradowa - Gdańsk

Trasa: Gdańsk
Data: 06.07.2012
Uczestnicy: Dorota, Marcin, Lowell

 

Wycieczka na Górę Gradową w kilku aspektach była bardzo udana. W zasadzie nie mogę powiedzieć, aby w jakimkolwiek aspekcie nie była ona udana. Ale do rzeczy. Góra Gradowa to potężna dawka historii, która dla mnie nie była obca. To również piękna panorama na centrum Gdańska. Na Górze Gradowej znajduje się Centrum Hewelianum - beztroski czas spędzony ze światem nauki.

 

Miejsce to znajduje się w pobliżu dworca głównego PKP w Gdańsku. Dla historii miasta jest to miejsce szczególne. Było tzw. "kluczem do Gdańska". Zachowany, XIX wieczny, system fortyfikacji kryje w swoich murach nie jedną dramatyczną historię. Miejsce to jest z coraz większymi sukcesami przywracane do życia. Podobno wcześniej było opanowane przez amatorami tanich win lub innych specyfików. Obecnie jest mocnym punktem turystycznym Gdańska. Góra Gradowa wznosi się na wysokość 46m n.p.m. i stanowi znakomity punkt obserwacyjny miasta.

Historia Góry Gradowej

 

Armata

Armata

 

W XVI i XVII w. postanowiono wybudować w tym miejscu fortyfikacje miejskie. Usypano wały z bastionami i fosą. Prace powoli szły na przód. Projektantami fortyfikacji byli Jan i Jerzy Strakowscy. Umocnienia typu starowłoskiego, łączyły wały ziemne i elementy murowane. W ten sposób powstał zachodni ciąg fortyfikacji w skład, którego wchodziło "Grodzisko". Fortyfikacje skutecznie broniły Gdańsk przed Szwedami w czasie "potopu szwedzkiego" oraz oblężenia w roku 1656. Również podczas wojny północnej (1700 - 1721) nikt nie odważył się zdobywać fortyfikacji.

 

Forty na Górze Gradowej

Forty na Górze Gradowej

 

W roku 1734 Grodzisko było głównym miejscem walk podczas oblężenia przez wojska rosyjsko-saskie. Gdańsk opowiedział się wówczas po stronie prawowitego króla - Stanisława Leszczyńskiego. W swoich murach udzielił mu schronienia i gościny. Przeciągło to w okolice Gdańska armię rosyjsko-saska pod dowództwem marszałka polnego Munnicha. Szaleńcze ataki na umocnienia Grodziska kosztowały nacierających ok. 3000 zabitych żołnierzy. Mimo tego nie udało się przełamać obrony Fortu.

II rozbiór Polski spowodował, że Gdańsk przeszedł pod panowanie pruskie. W roku 1807 Grodzisko zostało przebudowane w trakcie walk obronnych prowadzonych z Francuzami. Wojska francuskie zdobyły miasto, a same forty zostały odwiedzone przez Napoleona Bonaparte. Wydarzenie to potwierdza obraz nieznanego artysty przedstawiający Napoleona spoglądającego na Gdańsk z wysokości Bastionu Kurkowego

 

Krzyz Milenijny na Górze Gradowej

Krzyz Milenijny na Górze GradowejNa stokach Góry Gradowej walczyli i ginęli Gdańszczanie, Polacy, Prusacy, Rosjanie, Francuzi i przedstawiciele innych narodów. Jej zdobycie umożliwiało ostrzał miasta. Więc ten kto miał Górę Gradową był panem Gdańska.

Obecny kształt Grodzisko uzyskało w trakcie przebudowy, która miała miejsce w latach 1867-1874. Przed II wojną światową tutejszą ustawiono maszt gdańskiej radiostacji. Podczas wojny znajdowały się tutaj stanowiska obrony przeciwlotniczej. Po wojnie umiejscowiono na górze stację zagłuszającą "zakazane" audycje (np. Wolna Europa). Na Górze Gradowej znajduje się Krzyż Milenijny wybudowany według projektu Jacka Łuczaka. Jest wysoki na 16 metrów i znajduje się w miejscu zajmowanym podczas II wojny światowej przez działo przeciwlotnicze.

 

Panorama Gdańska z Góry Gradowej

 

 

Widok na Gdańsk z Góry Gradowej: m.in. Kościół Św. Katarzyny,Kościół św. Jana , na pierwszym planie wyróżniający się Dworzec PKP

Widok na Gdańsk z Góry Gradowej: m.in. Kościół Św. Katarzyny, Kościół św. Jana , za drzewami Dworzec PKP

 

Wyróżniający się Kościół Mariacki i Ratusz Głównego Miasta na pierwszym planie Dworzec PKP

Wyróżniający się Kościół Mariacki i Ratusz Głównego Miasta na pierwszym planie Dworzec PKP

 

Port w Gdańsku

Port w Gdańsku

 

 

Maki na tle Gdańska

Maki na tle Gdańska

 

Centrum Hewelianum

 

Będąc na Górze Gradowej warto odwiedzić Centrum Hewelianum. Możemy zobaczyć wystawę historyczną "Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk", która znajduje się na terenie fortyfikacji i bardzo obrazowo przedstawia historię tego miejsca. Kolejna stała wystawa to "Energia, Niebo i Słońce". Udało nam się jeszcze oglądnąć wystawę czasową - "Świat Zmysłów" - chwile zapomnienia i dobrej zabawy! Polecam!


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


park-oliwski-i-pacholek

Park Oliwski i Pachołek

trojmiasto

Trójmiasto

bielsko-biala-warszawa-gdansk

Bielsko-Biała - Warszawa - Gdańsk

matyska-beskidzka-golgota

Matyska - beskidzka Golgota