Strona główna  /  Miejsca  /  Dunaj w Budapeszcie

Dunaj w Budapeszcie

Dunaj w Budapeszcie

 

Rzeka Dunaj rozdziela Budapeszt na dwie odrębne części: na Budę i Peszt. Złączone są ze sobą systemem siedmiu mostów drogowych (Małgorzaty, Łańcuchowy, Lagymányosi. Árpáda, Małgorzaty, Łańcuchowy, Elżbiety, Wolności i Petöfiego ) oraz dwóch kolejowych. Na rzece mieści się mnóstwo wysp, które przez dłuższy okres tworzyły się przez nieuregulowanie koryto. Najważniejsze z nich to wyspa Małgorzaty i wyspa Szentendre.

 

Dzisiaj Dunaj zaopatrzony jest w już uregulowane koryto. Głębokość Dunaju w różnych miejscach jest różna. Najgłębiej jest w rejonie mostu Wolności - blisko 9m, a najpłycej przy południowych granicach miasta - do 3m. W zależności od warunków poziom wód zmienia się. Kąpiel w Dunaju jest zakazana. Woda nie jest już modra, jest najzwyczajniej brudna. Zanieczyszczenia nadają jej żółto-brązowawy kolor. Pomimo braku modrej barwy Dunaj wchodzi w skład jednej z najciekawszych atrakcji Budapesztu. Jest częstym miejscem spacerów, a piękne mosty przyciągają podróżników.

O Dunaju: Dunaj płynie z zachodu na wschód przez mnóstwo europejskich krain (Wyżyna Bawarska w Niemczech, Kotlina Panońska na Węgrzech i Wołoszczyzna w Rumunii). Jej dorzecze pokrywa duże rejony Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Źródło mieści się w miejscowości Furtwangen im Schwarzwald w południowo-zachodnich Niemczech, gdzie swój początek posiada rzeka Breg. Dunaj płynie przez 10 państw europejskich: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę.

 

źródła:

1. http://www.budapeszt.infinity.waw.pl/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=676&Itemid=26

2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dunaj
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


wyspa-malgorzaty-w-budapeszcie

Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie

gora-gellerta

Góra Gellerta

kosciol-macieja-w-budapeszcie

Kościół Macieja w Budapeszcie

zamek-krolewski-w-budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie