Strona główna  /  Wycieczki  /  Darłowo - Dąbki na rowerze

Darłowo - Dąbki na rowerze

Darłowo - Dąbki na rowerze

Trasa: Darłowo - Bobolin - Dąbki - Bobolin - Darłówko - Darłowo
Data: 26.07.2012
Uczestnicy: Stanley, Lowell

 

Gdyby nie rower i buty dobiegania zginąłbym. Usmażyłbym się niczym kiełbaska na grillu. A oczy wyszłyby mi na wierch jak u wigilijnego karpia... ale żyję. Tydzień wakacyjnej pogody nad Bałtykiem, niesłychane... Bierzemy rowery i ruszamy w kierunku Dąbek.

 

Ruszamy z Darłowa, kierując się na Koszalin. Niestety  dzisiejsza trasa wiedzie dosyć ruchliwą drogą. Teraz, gdy mamy letni sezon samochodów jest całkiem sporo. Opuszczamy małą, miejską dżunglę i terenami typowo wiejskimi poruszamy się wzdłuż wybrzeża. Jest ciepło, asfalt paruje, my się gotujemy, wioski śmierdzą wioskami. Jest sielsko i przyjemniasto... Tak kontrolnie, poruszamy się rout 203.... Niekończąca się prosta droga w pewnym momencie zakręca. Na Pomorzu jest bardzo wiele takich prostych dróg. To u Nas w Górach takie to wszystko zawiłe. Mijamy Żukowo Morskie. Docieramy do Bobolina...

 

Bunkry w Bobolinie

 

Bunkry na plaży w Bobolinie

Bunkry na plaży w Bobolinie

 

Pewnie też byśmy przejechali przez Bobolin jak pędząca strzała jednak doszły nas słuchy, ze na plaży znajdują się ciekawe bunkry. Odwracając powiedzenie - "Bunkrów nie ma, ale też jest zajebiście", możemy stwierdzić, że Bunkry są, ale jest ....". Masa ludzi na plaży, a same bunkry w epicentrum tej gromady. Traci to urok. Ale same bunkry mają ciekawą historię. Myślę, że kiedyś, jeśli tylko będzie okazja, przyjrzymy się tej sprawie bardziej szczegółowo.

Bunkry są pozostałością niemieckich obiektów z okresu II wojny światowej. Mogły one służyć jako tarcze strzelnicze do testowanej nowej broni wielkiego kalibru. Nie daleko od Bobolina znajdował soę poligon doświadczalny, w którym testowano słynne dziecko Hitlera - działo Dora. Mogły być również wykorzystywane jako cel dla artylerii okrętowej. Bunkier z prawdziwego zdarzenia posiada dodatkowe, jakich w naszym przypadku nie ma. Na jednym z bloków możemy odszukać wybity nr fabryczny i datę produkcji - rok 1939. W okolicy znajduje się wiele innych obiektów, przypominających kształtem bunkry.

Jedziemy dalej...

 

Bunkry na plaży w Bobolinie

Bunkry na plaży w Bobolinie

 

Dąbki

 

 

Jezioro Bukowo - Dąbki

Jezioro Bukowo - Dąbki

 

W Dąbkach byłem pierwszy raz jako kilkuletni brzdąc. To tutaj nauczyłem się sikać na stojąco, porzucając dotychczasowy nocnik. W Dąbkach nauczyłem się grać w piłkarzyki, to tutaj miałem z nimi pierwszy kontakt. Wielu moich znajomych do tej pory pewnie pamięta zacięte rozgrywki podwórkowe w czasie dzieciństwa. To również w Dąbkach rodzice usłyszeli moje pierwsze przekleństwo. A brzmiało ono mniej więcej tak: " Ja pierdole takie wczasy". Okres przedszkolny lub wczesnoszkolny (nie pamiętam już) również rządzi się zasadą wyzwalania negatywnych emocji. A, że rodzice chcieli iść w upalną pogodę na plażę, a ja miałem nową pasję (piłkarzyki) no to się dziecku wyrwało... Jak tu nie czuć sentymentu do tego miejsca?

Dąbki są dość atrakcyjną miejscowością. Zimą pewnie zabitą dechami. Są umiejscowione jednocześnie przy Morzu Bałtycki i Jeziorze Bukowo. W niektórych miejscach oddziela je tylko niewielki pas lądu. Masz ochotę na cieplejsza wodę idziesz nad jezioro, chcesz zmierzyć się z morskimi falami dajesz nad morze. Nie masz ochoty zapieprzać na plażę lub nad jezioro idziesz pograć w piłkarzyki.

Sentyment sentymentem, ale tak na prawdę to wieje tutaj nudą :) Plaża chyba wszędzie tak samo przepełniona plażowiczami. Jedziemy kilometr leśną ścieżką, aby zaznać trochę spokoju na plaży. Jednak po chwilach relaksu przychodzi monotonia i znudzenie. Trzeba wracać do Darłówka. Zjeść dobrą rybę i napić się piwa...

 

Plaża w Dąbkach

Plaża w Dąbkach

 

Zachód słońca w Darłówku

 

Zachód słońca w Darłówku

Zachód słońca w Darłówku


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


darlowo-jaroslawiec-wycieczka-rowerowa

Darłowo - Jarosławiec wycieczka rowerowa

darlowo2

Darłowo