Strona główna  /  Miejsca  /  Bystra

Bystra

Bystra

 

Bystra (słow. Bystrá) jest to szczyt w słowackich Tatrach Zachodnich, leżący w odległości 600 m w stronę południową od głównej grani Tatr Zachodnich, po której biegnie granica polsko-słowacka. Jest to najwyżej położony szczyt Tatr Zachodnich, wznoszący się na wysokość 2248 m n.p.m. ponad trzema dolinami: Gaborową, Kamienistą i Bystrą.

 

Jest zwornikiem dla trzech grani: grań w północnym kierunku ze znajdującym się w grani głównej zwornikiem Błyszcz (2158 m), opadająca stromo do Doliny Pyszniańskiej (górne piętro Doliny Kościeliskiej), zachodnio-południowa grań Bystrej z kilkoma wierzchołkami, południowo-wschodnia grań ze szczytem Kotłowa (1985 m). Pod ścianami południowymi Bystrej mieści się parę Bystrych Stawów. Pierwsze znane wejście zimowe – A. Świderska z przewodnikiem Klimkiem Bachledą. Przed II wojną światową była nader popularnym celem wycieczek, wspinano się na nią również nocą, by patrzeć na wschód słońca. Turyści nocowali w nieistniejącym już schronisku w Dolinie Pyszniańskiej (spalonym przez Niemców w okresie wojny), a w jeszcze wcześniej w leśniczówce i gospodzie na Starych Kościeliskach. Bystra zbudowana jest z łupków krystalicznych i przewarstwień z białego granitu. Wcześniej jej strome zbocza były wypasane i to aż pod wierzchołek. Rudziejący już w połowie lata sit skucina przebarwia je na czerwonawo. Ze zboczy tych, o bardzo dużej względnej wysokości i prawie w całości trawiastych zsuwają się potężne lawiny, największe w Tatrach.

Szlak żółty – żółty szlak od Tatrzańskiej Drogi Młodości (nr 537) w miejscowości Przybylina przez Dolinę Bystrą na szczyt Bystrej. Czas przejścia: 4 h, ↓ 3 h

Szlak niebieski – niebieski szlak przebiegający południowymi zboczami szczytów w grani głównej i prowadzący od zielonego szlaku (Pod Klinem – Liliowy Karb) w Dolinie Gaborowej na Banistą Przełęcz, a z niej stokami Błyszcza na szczyt Bystrej.

  • Czas przejścia od rozdroża ze szlakiem zielonym na przełęcz: 1 h, ↓ 40 min
  • Czas przejścia z przełęczy na Bystrą: 40 min, ↓ 25 minPozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-bialej-wody

Dolina Białej Wody

wodogrzmoty-mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

parking-siwa-polana

Parking Siwa Polana

parking-palenica-bialczanska

Parking Palenica Białczańska