Strona główna  /  Miejsca  /  Bujakowski Groń

Bujakowski Groń

Bujakowski Groń

 

To jedyny szczyt w Beskidzie Małym, w sąsiedztwie jakiego znajdował się niegdyś zamek. Teraz znajdują się tam wyłącznie ruiny. Nadają one temu miejscu niesamowity klimat.

 

Bujakowski Groń wznosi się na wysokość 749 m n.p.m. Znajduje się między Hrobaczą Łąką i Zasolnicą, na głównym grzbiecie pasma Hrobaczej Łąki. Szczyt jest zalesiony. Nazwa wywodzi się od wsi Bujaków, mieszczącej się u stóp szczytu. Szczyt ten zawiera także starą nazwę, używaną przez miejscowych - Waliska. Nazwa ta wywodzi się od zwalisk skalnych znajdujących się na szczycie.

 

"U stóp Bujakowskiego Gronia, na wzgórzu Kopiec, na granicy Kobiernic i Porąbki, wznosi się średniowieczny zamek "Wołek". Zamek ten, oparty o wzgórza panujące nad doliną Soły, zbudowany został jako punkt strażniczy i obronny w przypadku najazdu na ziemię oświęcimską. Strzegł on ponadto drogi wiodącej do ówczesnej granicy węgierskiej. W 1415 r. zamek ten częściowo zburzył książę Kazimierz IV podczas wyprawy wojennej przeciwko jednemu ze swoich zbuntowanych wasali. W 1453 r. książę oświęcimski Janusz zamek odbudował. W pierwszych latach XVI wieku pożar zniszczył drewnianą część budowli i z czasem jej pozostała część rozsypał się w gruzy. Do dziś zachowały się fragmenty fundamentów, wału, fosy i baszty nadbramnej".

 

Źródło:

beskidmaly.pl
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


schronisko-chrobacza-laka

Schronisko Chrobacza Łąka

czupel

Czupel

hrobacza-ka

Hrobacza Łąka

sokolwka

Sokołówka