Strona główna  /  Miejsca  /  Błyszcz

Błyszcz

Błyszcz

 

Błyszcz (słow. Blyšť) jest to słabo odgraniczone zakończenie północnej grani Bystrej, czyli najwyższego szczytu w Tatrach Zachodnich. Z logicznego punktu widzenia Błyszcz nie może być szczytem, ponieważ nie istnieje jakiekolwiek obniżenie grani pomiędzy nim a Bystrą. Ma wysokość 2159 m n.p.m. i składa się z gnejsów i granitów. Znajduje się ponad dolinami: Pyszniańską, Kamienistą i Gaborową.

 

Błyszcz znajduje się na głównym grzbiecie Tatr, jakim biegnie granica słowacko-polska; pomiędzy dwoma wybitnymi szczytami: Kamienistą i Starorobociańskim Wierchem. Od położonej na wschód Kamienistej rozdzielony jest Pyszniańską Przełęczą. Ze Starorobociańskim Wierchem łączy go niska, poszarpana grań, w której wyróżnia się następny niewybitny szczyt – Siwy Zwornik i grań Liliowych Turni. Od polskiej strony jego 400-metrowa ściana opada do Doliny Pyszniańskiej, tworząc w niżej położonych partiach żebra skalne, tzw. Grzędy. Bystra i Błyszcz możemy podziwiać z wielu miejsc w Dolinie Kościeliskiej, doskonale widać je znad Smreczyńskiego Stawu jak również ze schroniska PTTK na Hali Ornak. Skaliste zbocze Błyszcza często błyszczy się w promieniach światła, stąd jego nazwa.

Szlak czerwony – czerwony szlak biegnący główną granią przez Liliowy Karb, Liliowe Turnie, Banistą Przełęcz i Błyszcz do Pyszniańskiej Przełęczy. Jest nieczynny od 1 XI do 15 VI.

  • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Błyszcz: 55 min, ↓ 35 min
  • Czas przejścia z Błyszcza na Pyszniańską Przełęcz: 40 min, ↑ 55 min

Szlak niebieski – niebieski szlak (tylko po słowackiej stronie) od zielonego szlaku (Pod Klinem – Liliowy Karb) w Dolinie Gaborowej na Banistą Przełęcz, od której biegnie na Bystrą zachodnimi zboczami Błyszcza tuż pod jego grzbietem, inną ścieżką niż graniczny szlak czerwony (można to zobaczyć na zdjęciu). Jest nieczynny od 1 XI do 15 VI.

  • Czas przejścia od rozdroża ze szlakiem zielonym na przełęcz: 1 h, ↓ 40 min
  • Czas przejścia z przełęczy na Bystrą: 40 min, ↓ 25 min

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-bialej-wody

Dolina Białej Wody

wodogrzmoty-mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

parking-siwa-polana

Parking Siwa Polana

parking-palenica-bialczanska

Parking Palenica Białczańska