Strona główna  /  Miejsca  /  Banista Przełęcz

Banista Przełęcz

Banista Przełęcz

 

Banista Przełęcz (słow. Bystré sedlo) jest to przełęcz umiejscowiona na wysokości 1946 m n.p.m. Położona jest na grani głównej Tatr pomiędzy Błyszczem a Liliowymi Turniami w Tatrach Zachodnich. Niektóre źródła wspominają tą przełęcz nazwą Bystry Karb albo Banista Przełączka.

 

Przełęcz położona jest na granicy słowacko-polskiej. Poniżej przełęczy, po południowej, słowackiej stronie mieści się Dolina Gaborowa, po północnej, polskiej stronie natomiast umiejscowiona jest Dolina Pyszniańska. Od kierunku Doliny Gaborowej stoki są trawiaste i łagodne, od strony polskiej są to mocno podcięte skały.%%pend%% %%pstart%%Nazwa przełęczy pochodzi od słowa Baniste, jakim nazywa się stoki Liliowych Turni od strony Doliny Pyszniańskiej, czasami (błędnie) nazwą Baniste określano również same Liliowe Turnie. Z dużym prawdopodobieństwem wcześniej prowadzonu tu górnicze prace (wcześniej kopalnie nazywano baniami). W sąsiedztwie przełęczy występuje bardzo rzadko spotykana w naszym kraju roślina – bylica skalna.

Szlak czerwony – czerwony, biegnący granią główną Tatr Zachodnich od Liliowego Karbu przez Liliowe Turnie, Banistą Przełęcz i Błyszcz na Pyszniańską Przełęcz.

  • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Banistą Przełęcz: 25 min, z powrotem 20 min
  • Czas przejścia z Banistej Przełęczy na Błyszcz: 30 min, ↓ 15 min

Szlak niebieski – niebieski szlak przebiegający południowymi zboczami szczytów w grani głównej i prowadzący od zielonego szlaku (Pod Klinem – Liliowy Karb) w Dolinie Gaborowej na przełęcz, a z niej stokami Błyszcza na szczyt Bystrej. Biegnie on tylko po słowackiej stronie.

  • Czas przejścia od rozdroża ze szlakiem zielonym na przełęcz: 1 h, ↓ 40 min
  • Czas przejścia z przełęczy na Bystrą: 40 min, ↓ 25 minPozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-bialej-wody

Dolina Białej Wody

wodogrzmoty-mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

parking-siwa-polana

Parking Siwa Polana

parking-palenica-bialczanska

Parking Palenica Białczańska